مینا جعفری :حضور وکیل مستقل برای دفاع از حقوق ملت یک ضرورت است

 

 

 مصاحبه ای از همکار گرامی مان سرکار خانم مینا جعفری بدستم رسیده که بخش هایی از آن راملاحظه می فرمایید:

نقش وکیل در پرونده های قضایی چیست و وکیل برای انجام تعهدات حرفه ای خود به چه ابزارهایی نیاز دارد؟

مینا جعفری:حضور وکیل در پرونده ها به دلیل عدم آگاهی مردم از قوانین و در واقع برای حفظ حقوق شهروندی ملت بسیار حیاتی است. همچنین یکی از بنیادی ترین حقوق هر شهروندی، بهره مندی از حق دفاع است که به دلیل آشنایی وکلا به قوانین ،این امر بهتر و کاملتر محقق می شود. حفظ حقوق شهروندی بویژه در پرونده های سیاسی با حضور وکیل دادگستری مستقل بیشتر رخ می نمایاند ؛چرا که یک طرف دعوا، حاکمیت است و به همین دلیل، حضور وکیل مستقل که بتواند آزادانه و بی هیچ فشار و تهدیدی از حقوق مردم دفاع کند ضروری است.

افزون بر استقلال حرفه وکالت از سیستم قضایی، یکی از مهمترین ابزارها برای انجام این حرفه، مصونیت شغلی است تا با هر عنوان کیفری و به هر شیوه دلبخواهانه ای و اساسا به آسانی نتوان وکیل دادگستری را که یک بال فرشته عدالت محسوب می شود بازداشت کرده و دفتر کار و منزل وی را مورد تفحص قرار داد. بلکه این امر باید پس از اثبات اتهام و با هماهنگی دادسرایی که برای رسیدگی به تخلفات مربوط به این صنف تشکیل شده است انجام شود و نه به هر دلیلی و به طور خودسرانه.

 در ایران وکلای زیادی وجود دارند که بدون هیچ چشم داشت مادی و اخذ حق الوکاله ، حاضر به قبول وکالت می شوند. که این مساله نشانگر تعهد اخلاقی و حرفه ای وکلا به رعایت موازین قانونی و تحقق عدالت است. تحلیل شما از ایجاد محدودیت برای این وکلا چیست؟

اساسا وکالت صرفا یک شغل نیست که محل درآمد باشد بلکه کسوتی است که در قالب آن باید ازمفاهیمی چون برابری و عدالت و نیز حقوق شهروندی ملت و به ویژه حق دفاع، حراست و حمایت کرد.به همین دلیل فشار بر وکلا صرفا تهدید این صنف نیست بلکه تضییع حقوق شهروندی و به رسمیت نشناختن آنهاست .

اخیرا تعدادی از وکلا بازداشت شده اند و یا بعضا احکام قضایی دریافت کرده اند. لطفا اگر لیست کاملی از اسامی آنها در اختیار دارید ارائه نمایید .

...ازآن جمله ، خانم ها نسرین ستوده ،مریم قنبری ، سارا صباغیان، مریم کیان ارثی، مریم کرباسی، مائده قادری، شادی صدر و آقایان محمد سیف زاده، محمد علی دادخواه ، محمد رضارزاقی، محمداولیایی فر، عبدالفتاح سلطانی، محمد مصطفایی، خلیل بهرامیان، محمد فقیهی ، قاسم شعله سعدی بازداشت و یا محکوم به حبس شده و برخی دیگر از همکاران ، تحت بازجویی قرار گرفتند. پیش ازاین نیز ، خانم مهرانگیز کار به علت فعالیتهای خود در حوزه زنان به عنوان یک وکیل دادگستری و پژوهشگر ، مجبور به جلای وطن شدند .

شما یکی از موسسین کمپین استقلال کانون وکلا هستید، لطفا در مورد این کمپین ودلایل تاسیس آن توضیحاتی ارائه بفرمایید.

کمپین استقلال کانون وکلا در 19 تیرماه سال 88 به منظور حفظ و حراست از استقلال  کانون وکلا با حضور وکلای جوان در پی طرح آیین نامه رییس وقت قوه قضاییه در زمینه وکالت تشکیل شد و اهداف خود را حمایت از استقلال کانون وکلا و وکیل دادگستری می داند و تا رسیدن به این خواسته خود از پای

نخواهد نشست . برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبلاگ این کمپین مراجعه نمایید.

 

/ 0 نظر / 18 بازدید