سوال و جواب حقوقی

سوال : با سلام و خسته نباشید. میشه در مورد ماده 72 و 81 ق.م.ا توضیحی به من بدید اینکه چرا فردی که اقرار به جرم زنا کرده باید منتظر نظر قاضی باشد مبنی بر اینکه حد از او ساقط شود ولی در ماده 81 فردی که اقرار به جرم نکرده اگر توبه کند حد از او ساقط می شود و نظر قاضی در این ماده دخیل نیست؟ پاسخ : با سلام مطابق ماده 72 ق.م.ا حاکم می تواند متهم را پس از اقرار و در صورت توبه عفو کند و یا حد جاری سازد اما حسب ماده 81 ق.م.ا هرگاه متهم قبل از اقامه شهادت توبه نماید حد خود به خود ساقط خواهد شد و از اختیار حاکم خارج و الزامی است و منظور از حاکم قاضی متصدی رسیدگی است. ودر توضیح اینکه این مبحث( حدود)کاملا از شرع گرفته شده است. موفق باشیدسوال : با سلام وتشکر از شما بنده در شرف ازدواج با اقایی هستم که تبعه لبنان ومشغول به تحصیل در ایران هستند.سوال من این است که با توجه به اینکه پس ازازدواج تابعیت ایشان برمن تحمیل میشود اگر پدرمن بعد از ازدواج من فوت کنند ارث بمن تعلق میگیرد؟چون با توجه به اینکه من از تابعیت ایران خارج میشوم حاکمیت من بر اموالی چون زمین وباغ محدود خواهدشد.آیا تمام اموال پدرم به برادرم میرسدیا اینکه دولت املاکی را که بمن میرسد را میفروشد ومبلغ آنرا بمن تحویل میدهد؟ با سپاس پاسخ : با سلام بله تمامی اموال به شما ارث می رسدلیکن چون تبعه کشوری دیگر می شوید به شما 1 سال مهلت داده می شود در خصوص اموال خود تعیین تکلیف نمایید.( تبعه ی کشورهای دیگر در ایران تنها می توانند یک ما غیر منقول برای سکونت و یا محل کار خود داشته باشند.) موفق باشیدسوال : با سلام من یک دسته چک با امضاء مشترک با یکی از دوستان بصورت مشترک داشتم که چون فعالیت مشترک ماحدود 18سال پیش به پایان رسیده بود دیگر این دسته چک استفاده نمی شد ودر بایگانی شرکت قرار داشت ومتاسفانه مدتی قبل یکی از برگه های آن دسته چک بدون اطلاع مادارندگان امضاء مشترک به سرقت رفت ومبلغی روی چک درج گردید وامضا چک نیز یک امضا قلابی می باشد وبهمین صورت به بانک ارائه ودر حال حاضر به دادگستری ارائه گردید. حال با توجه به اینکه شاکی ادعان دارد که چک از طریق صاحبان امضاء مجاز به نامبرده پرداخت نشده وسارق اصلی که متن روی چک را نوشته وامضا قلابی نموده ازکشور خارج شده آیا اینجانبان ملزم به پرداخت وجه چک می باشیم. لطفا چنانچه راهکار قانونی جهت پیگیری موضوع ازطرف ما صاحبان امضاء مجاز وجود داردراهنمائی فرمائید. با سپاس فراوان پاسخ : با سلام خیر به علت اینکه شما مدیون نبوده و امضا کننده ی چک نیز نبوده اید هیچ مبلغی را نباید پرداخت کنید و اما در مورد راهکار قانونی شما باید در خصوص چک فوق الذکر اعلام سرقت نموده و شکایتی در اینخصوص مطرح نمایید. موفق باشید[ 1388-10-15 ]  لینک ثابت برچسب ها : سوال : با سلام. اورژانسی اورژنسی خدایی زود جواب بدین. من طبق اظهارات قبلی که راهنمایی کردین ابلاغ سوم را بردم , و بعد از 2 مرحله عدم حضور، متشاکی من با مدارکی نا معتبر و هماهنگی افسر نگهبان آن کلانتری که از آشنایان متهم است یک روز زودتر از موعود دادگاه (ابلاغ سوم) پرونده را بدون اطلاع به من که شاکی هستم به دادسرا ارسال کرده و طبق اتفاقاتی نامعلوم که بعدا فهمیدم بازپرس شعبه متشاکی بنده را بازداشت کرده و قرار صادر کرده و در حال حاضر با فیش حقوقی متشاکی آزاد شده. حال چند سوال دارم :1- آیا متهم میتواند بدون اطلاع قبلی به من پرونده را به دادسرا ارجاع دهد و آیا قانونی است؟ 2- آیا من میتوانم در حال حاضر با تقدیم دادخواست حقوقی درخواست مطالبات خود را از دادگاه داشته باشم؟ 3- متهم در دادگاه اظهارات شهود من را رد کرده و 3نفر شهود(زن) که کارمند نزدیک او هستن را به دادگاه احضار کرده آیا من میتوانم به شهادت آنها اعتراض کنم! به چه صورت؟ و هزینه حق وکاله شما با توجه به موضوع پرونده و پیشروی تا این مرحله چقدر است؟ لطفا حتما حدود مبلغ را ذکر یا به ایمیل من ارسال نمایید.با تشکر فراوان mojtababazoo_esfahani@yahoo.com پاسخ : با سلام قاعدتا باید در روز و تاریخی که در ابلاغ مشخص شده است پرونده به دادسرا ارجاع گردد. شما در هر زمانی می توانید با تقدیم دادخواست حقوقی به دادگاه عمومی حقوقی ( بدوی ) مطالبات خود را بیان نمایید.شما باید با استناد به ماده 155 قانون آئین دادرسی کیفری و وجود رابطه کارگری و کارفرمایی و نفع دنیوی آنان شهود وی را جرح نمایید یعنی به دادگاه بگویید آنان فاقدیکی از شرایط قانونی شاهد هستند. و در خصوص مبلغ حق الوکاله طبق تعرفه و با توافق طرفین تعیین می گردد. موفق باشید[ 1388-10-13 ]  لینک ثابت برچسب ها : شورا , ثبت , ملک , قضات , رد , فوری , عمل , طرح , رای , نظارت , سوال : با عرض سلام.اینجانب قبلا هم در مورد سوال خود ( 6 ماه کارمند شرکتی بودم و قرار داد سفید امضا کردم ) از شما راهنمایی گرفته ام هم اکنون هم نیاز به راهنمایی دارم. با توجه به مسائلی که قبلا ذکر کردم من شهود خود را بردم و طبق گفته بازپرس شعبه 1 شهود بیشتر بازجویی نکرد نکته دیگر اینکه من تا بحال 2 ابلاغیه برای متشاکی بردم اما فقط دفعه اول در کلانتری حاضر شده ( البته بعد از اینکه به دلیل عدم حضور متشاکی بنده کلانتری را ترک کردم ) ولی در دادگاه هنوز حاضر نشده است.حال بازپرس دستور احضار متشاکی را کرده اما من طبق معمول میدانم که باز هم نمی آید.لذا خواهشمندم راهنمایی نمایید من چطوری میتوانم اقدام نمایم و زمانی که میخواهم دستور بازپرس را اجرا کنم و ابلاغ سوم را ببرم چه درخواستی را داشته باشم که حتما حاضر شود و در صورت عدم حضور دفعه سوم من چه کاری باید انجام بدهم؟؟ لازم به ذکر است اینجانب در زمان انجام کار چکی بابت تضمین به مبلغ 20 میلیون تومان بدون تاریخ به کارفرما دادم که در حال حاضر چک را برگشت نمیدهد و من یک اضهار نامه برای او فرستادم که پس از 10 روز جوابی به من نداده و من یک درخواست دادگاه نخستین داده ام که هم اکنون در دادگاه نیکبخت شعبه 7 دادگاه عمومی پرونده دارم که تاریخ دادگاه 24/1/89 اعلام شده !!! آیا میتوانم این دو پرونده را در یک شعبه انتقال دهم و از دادگاه نیکبخت به دادگاه شماره 2 قضایی ( کهندژ ) بازپرس 15 بیاورم؟؟ با تشکر پاسخ : با سلام درخواست کنید که ذکر شود در صورت عدم حضور متهم وی را جلب نمایند. خیر نمی توانید چون این پرونده کیفری و استردادچک حقوقی است . موفق باشیدسوال : آیا اشخاص حقیقی ایرانی و مقیم ایران می توانند از احکام مصادره اموال در ایران به دادگاه لاهه شکایت کنند؟ چگونه؟ پاسخ : با سلام در دیوان بین المللی دادگستری لاهه نمی توانید طرح دعوی نمایید زیرا حق طرح دعوی در این نهاد بین المللی تنها به دولتها داده شده است. موفق باشیدسوال : با عرض سلام و خسته نباشید پدر من 24 سال قبل ملک که ارثیه پدریش بود ه با یک رسید دستی و عادی به عمویم د ر قبال 100 هزار تومان انتقال داده است و هم اکنون عمویم ب ثبت مراجعه کرده که سند برای ملک پدریم بگیرد اما ثبت موافقت نکرده و گفته که باید حضورا در ثبت مال را به عمویم انتقال دهد حالا پدرم میخواهد شکایت نمایید و ملک پدریش را پس بگیرد آیا میتواند این کار را بکند با و جود رسید دستی یا خیر و اول باید چه اقدامی بکند درصورتی که همه مدارک ملک نزد عمویم است . لطفا مرا راهنمایی نمایید با تشکر ازشما . پاسخ : با سلام در صورتی که منظور شما از رسید دستی قولنامه ( بیع نامه) است و در آن صریحا امر خرید و فروش ذکر گردیده است و طرقین آن را امضا نموده اند و شرایط قانونی نیز موجود باشد ، معتبر است و عموی شما می تواند با تقدیم دادخواست الزام به انتقال رسمی ملک را بخواهدو در صورتیکه منظور شما از این رسید ،یک رسید در قبال 100 هزار تومان پول می باشد و عموی شما مدرکی برای اثبات خرید ملک و مالکیت خود ندارد دادخواست وی مسموع نیست. برای اطمینان بیشتر با در دست داشتن رسید خود ( مدرک مذکور ) برای مشاوره به یک وکیل مراجعه نمایید. موفق باشید  سوال : با سلام خواهشمندم بفرمایید ایا بر اساس قانون مسافرکشی با ماشین شخصی جرم محسوب میشود؟.یعنی منع قانونی دارد؟ پاسخ : با سلام بر اساس ماده 2 قانون نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم رانندگی این عمل جزء تخلفات راهنمایی و رانندگی می باشد که توسط پلیس راهنمایی و رانندگی راننده ی بدون مجوز جریمه می شود مثل گذر از چراغ قرمز یا نبستن کمربند ایمنی و.... موفق باشید  سوال : با سلام من در یک شرکت خوصوصی 6 ماه مشغول به کار بودم و بابت هر ماه کارفرما از من و کلیه پرسنل شرکت قرارداد و تسویه حساب سفید امضا و انگشت میگرفت.ضمنا در این مدت فقط مبلغ 950 هزار به من داده و حال ادعا میکند که من تمامی مبالغ مذکور در قرار داد را گرفتم.لذا من از طریق اداره کار اقدام نمودم ولی طبق اظهارات اداره کار من نمی توانم ادعایی داشته باشم مگر اینکه بتوانم از طریق دادگستری ثابت کنم که تسویه حسابها سفید امضا بوده . لذا من از طریق دادگستری اقدام نمودم.ولی تا بحال در دادگاه حاضر نمیشود . از شما خواهشمندم راهنمایی نمایید من از چه راههایی میتوانم در دادگاه ثابت کنم تا من به دادگاه ارایه کنم موضوع شکایت بدین شرح است موضوع: ممانعت از حق-سوء استفاده از حسن نیت و اعتماد-طلب حق و حقوق قانونی متن شکایت: احتراما به موجب قرار دادهای پیوستی اینجانب مجتبی سراجی در شرکت ..... مشغول به کار بودم.متشکی عنه یار شده بالا که مدیر عامل شرکت فوق بوده از موقعیت و سادگی و حسن نیت من سوء استفاده نموده و برای هر ماه کارکرد برگه ای بعنوان تسویه حساب ماهیانه به صورت سفید امضا و اثر انگشت میگرفت و در پایان هر ماه اقلام درج شده در برگه تسویه حساب پیوستی ذکر میکرد که یعنی من ابن سنوات را اخذ نمودم در صورتی که چنین نبوده است و اگر چه من این برگه هارا امضا نمی کردم بنده را از کار اخراج می نمود.البته این شیوه کار برای تمام پرسنل شرکت اجرا شده و میشود.لذا نظر به مراتب فوق اینکه یکی از دلایل اینکه این برگه ها سفید امضا شده عدم تطبیق امضا و اثر انگشت با نوشته های مندرج در آن میباشد که در این خوصوص تقاضای کارشناسی را دارم.حال با تقدیم این شکوایه با توجه به موضوع آن تقاضای تعقیب کیفری نامبرده را مورد استدعا دارم (کل متن شکایت اینجانب این بود که از طریق دایی بنده که سروان بازنشسته نیروی انتظامی میباشد تهیه کردم) در حال حاضر پرونده در شعبه 15 بازپرسی دادگاه قضایی شماره 2 (کهندژ) میباشد/// من جلسه اول دادگاه را رفته ام ولی متشکی حاضر نشد و دادگاه از من دو نفر شاهد خواسته که در روز 1/10/88 شهود را به دادگاه می برم. تقاضای راهنمایی بیشتر را دارم پاسخ : با سلام شهود شما باید درخصوص این مطلب به صورت یکسان و قاطع شهادت دهند . از طرفی ارجاع مدارک خود را به کارشناس خط و امضا بخواهید . در صورتی که کیفر خواست صادر گردید با تقدیم دادخواست حقوقی در همان شعبه ی کیفری می توانید مبالغ مورد خواسته ی خود را مطالبه نمایید. در خصوص شهود خود دقت نمایید که به صورت هماهنگ مطالب را بیان نمایند. موفق باشیدسوال : با سلام لطفاً به این سوال فوری جواب دهید ممنونم. اگر مردی به صورت محدود به مواد مخدر تریاک اعتیاد داشته باشد و خانه و شغلی با درآمد متوسط داشته باشد وهمسر وی نیز دچار مشکلات روحی بوده و دارای 2 فرزند دختر باشند و زن تقاضای طلاق کند آیا فرزندان را به پدر میدهند یا مادر؟ در حالیکه پدر امکان نگهداری از فرزندان را ندارد و آیا میتواند با مراجعه به دادگاه تقاضای رسیدگی هب مشکل روحی همسرش را بنماید؟ پاسخ : باسلام حضانت فرزندان تا 7 سالگی با مادر می باشد و پس از آن نیز دادگاه اختیار دارد تا بعد از طلاق هرکس را (بر اساس مصلحت کودک )مناسب ترمی بیند برای حضانت کودک انتخاب کند. دادگاه باید به این نتیجه برسد که بودن کودک نزد یکی از پدر و مادر به ضرر وی است . مشکل روانی در حد جنون مانع اجرای حق حضانت است و اگر کمتر از جنون باشد( در حد بیماری روحی) مانع حق حضانت نیست. همچنین در صورتی که اعتیاد پدر سلامت روحی یا جسمی کودک را به خطر اندازد وی صلاحیت حضانت را ندارد. در واقع صلاحیت یکی از والدین برای حضانت طفل بسته به نظر دادگاه و مصلحت خود طفل می باشد. موفق باشید

/ 0 نظر / 70 بازدید